Dnes oslavujeme jeden z najvýznamnejších novodobých štátnych sviatkov, ktorým sme zmenili chod dejín v našom štáte. Aj v Kežmarku sa pred 27 rokmi živo rozhodovalo o zmene štátneho režimu a aj naše mesto má svojich tribúnov a hrdinov tej doby.

Keďže deň 17. november je aj medzinárodným dňom študentstva, tak trochu s trochou zvedavosti som dnes s manželkou podvečer išiel do mesta, aby sme aj svojou účasťou prispeli k jeho oslavám. Aj keď sme na oficiálnych stránkach mesta nenašli žiadnu zmienku o nejakých oslavách, či spomienke alebo besede, nádejali sme sa, že v centre mesta, kde sa pred 27 rokmi menili dejiny, bude nejaká oficiálna spomienka. V centre mesta sme ale o 17-tej hodine nenašli žiadnu aktivitu. Iba ticho. Preto sme pod pamätnú tabuľu, ktorá symbolizuje udalosti, ktoré sa uskutočnili v meste pred 27 rokmi, iba zapálili sviečku, trochu pospomínali na vtedajšieho hlavného tribúna Petra Petrasa, a išli sme preč.

Bol som trochu sklamaný z toho, že sa v meste zabudlo na tento sviatok. Škoda. Určite by sme si pripomínať dôležité dni, počas ktorých Kežmarkom kráčala história.