Bol dátum 11. 11., je 11 hodín 11 minút a možno aj 11 sekúnd, teda dostatok jednotiek na to, aby sme začali niečo nové, čo v našom meste ešte doteraz nebolo. Ide o ponuku informácií tak trochu novým spôsobom.

Ide o to, aby v meste bolo etablované médium, ktoré môže okamžite informovať o aktuálnom dianí v meste. Aby okamžite mohlo zachytiť akcie v danom čase, ale mohlo byť i nápomocné pri rôznych nárazových informáciách, ktoré je okamžite uverejniť. Jednoducho ide o sústredenie informácií všetkého druhu pre každého občana, ale aby sa k nemu dostali nie o týždeň, či o mesiac, ale okamžite. Nemám v pláne informácie veľa komentovať, ale informovať. Úsudok už ponechám každému z vás. Budem prichádzať aj s niektorými nápadmi, ktoré si myslím by boli zaujímavé zaviesť do nášho mesta, ale budem aj poukazovať na veci ktoré sa mne, ako obyvateľovi mesta nepáčia. Na všetko tieto veci je tu webová stránka Kežmarský informačný express (K!express alebo skrátene K!ex).

 

Moje skúsenosti mi hovoria, že niečo také, ako sústrediť informácie na jednom mieste, v meste chýba, lebo doba je rýchla a veci a skutočnosti sa menia tak rýchlo, že nestihneme ich pomaly ani zaregistrovať. Darmo sme s kolegom navrhovali zlepšenie informovanosti občanov Kežmarku formou  zvýšenia periodicity mestských novín, nepochodili sme. Dnes si už uvedomujem, že doba je tak rýchla, že informácie je potrebné dať občanom hneď. Nečakať na nič, lebo o 24 hodín neskôr sa už môže situácia natoľko zmeniť, že nezachytíme všetko podstatné čo sa v reálnom čase okolo nás udialo.

 

Po nedobrovoľnom odchode z pozície redaktora novín KEŽMAROK, ktoré som pred 20 rokmi zakladal, nebolo ľahké hľadať svoju novú cestu. A to najmä preto, lebo napriek tomu, že prevažnú časť svojho pracovného života som venoval rozvoji svojho rodiska, pritom počas neho neviem o nejakom svojom chybnom kroku či skutku, dostal som ponuku od zamestnávateľa, v ktorej bola zhmotnená nulová dôvera v moje schopnosti. Prioritou danej ponuky bolo iba jediné, mať nado mnou neobmedzenú moc a môcť manipulovať mojimi schopnosťami a aby mohol moju doterajšiu nezávislosť svojich postojov zahodiť do koša. Práve preto som slobodu svojho „ja“ povýšil nad neslobodou a poslušnosťou niekomu cudziemu slúžiť a rozhodol sa ísť inou cestou akou sa rozhodla ísť momentálna moc. Mediálne slobodný Pavol Humeník je, myslím, pre mesto užitočnejší, ako by bol iba nástrojom na presadzovanie myšlienok niekoho iného.

 

To rozhodovanie, ktorou cestou sa vydať, nebolo vôbec ľahké, pretože už na úrade práce vás kvôli veku evidujú ako pracovne znevýhodneného uchádzača o prácu. Začínať s niečím úplne novým, v určitom veku, je už veľmi rizikový podnik. Keď ale vidíte, aké veľké medzery má mediálny priestor v meste, nenechá vás to chladným a pokúsite sa o nemožné. Teda vrátiť nestranné informácie občanovi, čo v našom meste takmer úplne absentuje. Ak túto moju aktivitu, tieto informácie ponúknuť, daný občan nepochopí, že vlastne pracujete pre neho, tak už mi neostane nič iné iba čakať na iné, lepšie časy. Verím, že spolu máme možnosť medzery v mediálnom priestore zaceliť a dosiahnuť to, aby Kežmarčania dostali predovšetkým aktuálne informácie, ktoré neprejdú pred vydaním dvojitým sitom straníckej cenzúry. Mesto Kežmarok malo bezmála 20 rokov nezávislý mediálny priestor, no keďže sa v tomto smere mnohé, za posledné mesiace zmenilo, bolo by dobré, aby sme opäť nabrali nestranný mediálny smer. Pestrosť a rôznorodosť informácií by mala byť už iba pridanou hodnotou.

 

Spoločné médium

 

Webový portál Kežmarský informačný express je médiom, kde by sa mala ponúkať pestrá škála názorov, preto by to malo byť médiom pre širokú verejnosť, ktorá by sa mala spolupodielať na rozvoji stránky a tým aj na rozvoji mesta. Bez ohľadu kto momentálne sedí na radnici. Preto plány mám dlhodobé, nie ohraničené kalendárnym rokom, voľbami či nejakou udalosťou. 

 

Občania by mali byť o akciách, ktoré sa dejú v regióne, informovaní v aktuálnom čase, aby si mohli dopredu rezervovať termín navštíviť nejakú zaujímavú akciu či podujatie, a to nielen v našom meste, ale keďže dnes pomaly nevieme čo zaujímavé sa deje za humnami nášho chotára, informácie na stránke budú zo širšej oblasti nášho regiónu. Na stránke budem uverejňovať i aktuálne pozvánky na rôzne podujatia, lebo nie každý je nastavený tak, aby vnímal plagáty na vývesných tabuliach. Tu si ich môžete prečítať hocikedy a hneď. Preto stránka bude zachytávať aj podujatia v regióne, aby každý mal prehľad o kultúrnej, športovej či spravodajskej ponuke.

 

Stránka má široký informačný záber. Informácie na nej budú z tradičných oblastí. Od spravodajstva cez kultúru až po šport. Jej spestrením by mala byť ponuka pre hudbychtivých návštevníkov o zverejňovaní zaujímavých hudobných koncertov. Nosným produktom webovej stránky by mal byť kalendár podujatí, v ktorom sa podľa dátumu dozviete aké zaujímavé podujatia sa uskutočnia v daný deň v našom regióne.

 

Paralelne s webovou stránkou Kežmarský informačný express vzniká aj webová stránka Kežmarský šport, ktorá tiež má za cieľ aspoň malým informačným dielom sa podieľať na rozvoji nášho mesta. Takto by mal občan či návštevník mesta dostať úplnú informáciu o dianí v meste. Myslím, že táto služba, aby dostali občania informácie okamžite a nemuseli na ne čakať chýba. Preto obidve stránky vznikli. Život v meste tak dostanete pekne ako v kocke, pritom nemusíte chodiť na iné stránky, kupovať noviny alebo hľadať kedy sa čo koná. Všetko budete mať na jednej stránke. Stačí si iba otvoriť PC, notebook či mobil. A ak niečo nenájdete, opýtajte sa, pokúsime sa to nájsť a informovať vás.

 

Prečo (zatiaľ) "nie" tlačenému médiu?

 

A prečo vlastne som sa nepustil cestou vydávania novín? Možno to príde samo, ale prioritu som si dal, že s čerstvou informáciou možno pracovať okamžite. Nemusí daná informácia niekde stáť v kúte týždeň či dva. A nemusím ju nejako komentovať zo svojho pohľadu. Prioritou ju dať von hneď, bez akýchkoľvek komentárov. Tie si dajú občania sami. A ďalšou prekážkou samotného vydávania novín je i to, že na to potrebujete početnejší kolektív i väčšie investície. A ja som zatiaľ sám. Ak by nás bolo viac, môžeme sa pustiť aj do iných projektov... napríklad i do vydávania novín.

 

Veď už ako redaktori dvojtýždenníka sme mali toľko tlačového materiálu, že sme niekedy mali problém ho vtesnať do daného limitu požadovaných strán. Preto keď už mala prísť nejaká zmena v periodicite novín, tak sme obaja redaktori zastávali názor, aby mestské periodikum bolo týždenníkom. Prišiel však úplný opak a občania musia mesiac čakať na to, aby sa dozvedeli čo sa vlastne v meste deje. Naposledy sme totiž o mesačníku rozmýšľali pred 20 rokmi, keď sme noviny zakladali, no už vtedy sme sa rozhodli, že občania Kežmarku si zaslúžia aktuálnejšie informácie.

 

Predplatné

 

Ak teda s mojim nápadom ponúknuť informácie súhlasíte, nemal by byť problém uhradiť minimálnu sumu za ne. Všetky možnosti uhradenia predplatného sú v sekcii Kontakt – Predplatné a samotnú registráciu môžete vyriešiť cez Registráciu, ktorá je na titulnej strane.

 

Môžete si stránku či stránky predplatiť na mesiac, pol roka, rok i na tri roky. Všetko je to na každom z vás. Ide o to, že niektoré príspevky, najmä tie, ktoré budú z mojej informačnej kuchyne, budú spoplatňované. Takto bude mať výhodu ten, kto si predplatí na dlhší čas, lebo bude mať prehľad o informáciách za lacnejší peniaz. Iba pre lepší prehľad uvádzam, že predplatné oboch stránok (K!express a Kežmarský šport) na mesiac je 4,50 eur, na rok je to cena 50 eur a napríklad na 3 roky plus mesiac je to 150 eur. Myslím, že ceny nie sú vysoké natoľko, aby si to nemohol niekto, kto vlastní mobil či notebook, dovoliť.

 

Aj keď je stránka čiastočne spoplatňovaná, oproti tlačeným médiám má výhodu v tom, že cena zaň je dlhodobá a zvyšovať sa nebude, pričom informácie dostanete okamžite. Nemusíte na ne čakať týždeň či mesiac.

 

Ak nájdeme spoločnú reč, môžeme sa tešiť na zaujímavú a myslím, že pre mesto potrebnú službu. Už to teda nechám iba na vás, či môj projekt, ponúknuť občanom aktuálne informácie, vás oslovil alebo nie. Verím, že áno!

Komentáre (2)

 • anon
  eva

  Kežmarskému informačnému expressu prajem veľa čitateľov a držím palce!!!!

  nov 12, 2016
 • anon
  Peter

  Prajem vela dobrych napadov pri tvoreni expressu a vela zaujimavych informacii pre nas citatelov. Verim, ze sponzori a aktivni citatelia si najdu svoj priestor v periodiku a pozitivna konstruktivna diskusia pomoze vyriesit mnohe detaily v meste,

  nov 22, 2016