Prechádzanie cez cestu je momentálne najčastejšou príčinou dopravnej nehodovosti! Preto pri prechádzaní cez cestu sa poriadne presvedčte, či prejdete bez problémov. A ak si nie ste istí, radšej nechajte prejsť blížiace sa auto a až potom prejdite.

Minulý týždeň bol na cestách opäť tragický. V autách zomrelo päť vodičov a ich spolujazdcov a na cestách štyria chodci, keď prechádzali cez cestu mimo priechodu.

Presné príčiny nehôd a mieru zavinenia ešte polícia vyšetruje, aj za pomoci znalcov z odboru dopravy. Predbežne to vyzerá na najčastejšie sa opakujúce chyby. Neprispôsobenie rýchlosti, stavu a povahe vozovky, precenenie svojich schopností, porušenie  povinností, nepozornosť, či nepresvedčenie sa, že je bezpečné prejsť cez cestu.

Od začiatku roka do nedele (27. 11. 2016) zahynulo pri 12149 dopravných nehodách 126 vodičov a spolujazdcov, 20 motocyklistov, 61 chodcov a 11cyklistov.

Polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke a dodržiavali dopravné predpisy.

Každý účastník cestnej premávky môže svojím zodpovedným prístupom prispieť k väčšej bezpečnosti na našich cestách. Je dôležité uvedomiť si, že na cestách nie ste sami a svojou bezohľadnou a arogantnou jazdou ohrozujete nielen svoj život, ale aj životy ďalších účastníkov cestnej premávky.

A nezabudnite na tieto odporúčania:

Reflexný prvok schovaný v šuplíku alebo v taške je zbytočný.

Na cestách sa správajte zodpovedne a predvídavo.

Alkohol za volantom je neprípustný.

Takmer každú tretiu nehodu spôsobenú chodcom v jesennom období zavinil chodec pod vplyvom alkoholu.

A nezabudnite každému blízkemu pripomenúť, že chcete, aby sa vrátili v poriadku domov.

 

Zdroj: krpz