Približne dve, možno tri stovky občanov sa zúčastnilo, v piatok 16. marca 2018 na Hlavnom námestí v Kežmarku, zhromaždenia Za slušné Slovensko.

Cieľom podujatia bolo poukázať na prešľapy a nevyšetrené kauzy vládnej koalície, ktorá kozmetickými personálnymi zmenami chce naďalej vládnuť. Občania Slovenska si ale želajú zmenu, ktorá môže prísť iba s predčasnými voľbami. Preto sa v piatok uskutočnili zhromaždenia až v 36 mestách na Slovensku, a dokonca aj vo vyše dvadsiatke miest na celom svete.

Spoločným mottom všetkých zhromaždení, okrem požiadavke nových volieb, je aj dôkladné a nezávislé vyšetrenie dvojnásobnej vraždy za investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov, ako aj vyšetrenie všetkých káuz, na ktoré Ján Kuciak poukázal.

V Kežmarku to bolo prvé podobné zhromaždenie, no jeho organizátori sa zhostili ťažkej organizačnej úlohy výborne. Bola to nielen dôstojná a pokojná spomienka na úmrtie dvoch mladých ľudí, ale aj pokojné zhromaždenie občanov, ktorým nie je jedno akým smerom sa Slovensko pohlo.

Zhromaždenie Za slušné Slovensko trvalo približne hodinu. Moderátorom podujatia bol jeden z hlavných organizátorov Adam Brodanský. S prvým prejavom prišiel šéfredaktor Zamagurských novín Lukáš Marhefka, ktorý niekoľkými príkladmi poukázal aký je rozdiel medzi obyčajnými občanmi a tými, ktorých v dnešnej dobe môžeme označiť ako „náš človek“.

Hlavný prejav predniesol evanjelický farár Roman Porubän. V ňom presne, trefne a jasne poukázal na neodpustiteľné prehrešky terajších „mocných“. Vysvetlil aj prečo je práve dnes ten čas, kedy je zmena nevyhnutná, ak sa chceme považovať za slušnú a vyspelú krajinu. Potlesk si vyslúžil najmä po tom, keď povedal, že je neprípustné, aby v kresťanskej krajine si dovolil jej premiér povedať: „Kto do nás kameňom, my doňho dvomi“. V závere pokojného zhromaždenia si celý dav zaspieval slovenskú hymnu a rozišiel sa domov, no predtým záverečným potleskom podporil zámer prísť na námestie aj o týždeň, ak to bude potrebné.