Na polícií v Kežmarku oznámil 20. 2. 2017 dopoludnia 33 ročný muž z Ľubice, že v bývalom vojenskom priestore v Zaľubici našiel v zemi zapichnutú raketu.

Miesto nálezu bolo následne zabezpečené a boli privolaní policajní pyrotechnici. Pyrotechnici po príchode zistili, že ide o sovietsku protileteckú raketu S 12. Na mieste ju následne zneškodnili a telo rakety a odviezli z miesta nálezu. K ohrozeniu osôb ani ku škode na majetku nedošlo.

 

V prípade nálezu munície s touto v žiadnom prípade nemanipulovať. Je potrebné si zapamätať miesto nálezu. Hlavne v tých prípadoch ak je niekde v lese, alebo v neznámej oblasti. Vhodné je, ak si toto miesto nejakým spôsobom označíme, alebo v okolí nájdeme nejaké záchytné body, podľa ktorých je možné opätovne nájsť dané miesto. Následne nález oznámiť na najbližšom oddelení Policajného zboru alebo na čísle 158. V zastavaných oblastiach s pohybom ľudí je potrebné zabezpečiť miesto do príchodu policajnej hliadky.

 

Nález munície ma naozaj zmysel ohlásiť, pretože v minulosti sa už vyskytli prípady usmrtení a vážnych zranení pri neodbornej manipulácii s takouto muníciou. Niektorá munícia aj keď je stará, je funkčná a môže vybuchnúť. Ďalšie riziká hrozia napríklad aj pri lesných požiaroch, kedy takáto munícia je vplyvom teplôt privádzaná k výbuchu.

 

Zdroj: krpz

Foto: zapichnutá raketa