Múzeá a galérie na celom Slovensku budú počas soboty 20. mája pre svojich návštevníkov otvorené do neskorých večerných hodín. Stane sa tak v rámci celoeurópskej aktivity Noc múzeí a galérií, do ktorej sa v tomto roku zapoja opäť aj  kultúrne inštitúcie v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Netradičné noci sa uskutočnia aj v múzeách v našom regióne.

Podtatranské múzeum, ktoré je momentálne v rekonštrukcii, pripravilo program v pobočke v Spišskej Sobote.  Noc múzeí sa tu stretla s otvorením letnej sezóny a pre širokú verejnosť je tu nachystaných niekoľko netradičných spojení histórie a súčasnosti. Lákadlom je nepochybne výstava legendárnych modelov novodobej hračky Lego, ale i tatranský Omnibus, architektonické dominanty európskych a svetových miest či vláčik pre najmenších. Súčasťou tohto dňa budú aj moderované prehliadky expozícií múzea a historického námestia Spišskej Soboty.

 

Svoje brány v neskorých nočných hodinách v sobotu otvorí aj Ľubovnianske múzeum. Jeden z najnavštevovanejších hradov kraja tentoraz stavil na zážitkovom príbehu uhorskej rodiny Raiszovcov, ktorá žila na hradnom panstve od roku 1825 do roku 1880. Vstupy začínajú o 21.00 a končia o 21.45 h. Dve hodiny pred polnocou odštartuje nočná ohňová show v podaní skupiny historického šermu Bojník. 

 

Návštevníci môžu počas soboty zvlášť obdivovať aj Kežmarský hrad. Okrem stálych expozícií dokumentujúcich vývoj Kežmarku a okolia od najstarších čias po súčasnosť, unikátnej prehliadky automobilových veteránov v areáli hradu, je tu pre záujemcov pripravená o 18.00 h špeciálna lahôdka – prednáška  o tajomstvách hrobiek čínskych cisárov. Súčasťou dňa sú aj nočné prehliadky hradu. 

 

Ani Tatranská galéria v Poprade nezabudla na tento deň. Okrem výstav na návštevníkov čakajú od 10-tej hodiny dopoludnia tvorivé dielne v spontánnej a skupinovej maľbe, kolážach či voľnej kresbe. Zábavu sľubuje aj obrázkové Človečko, skladanie Maxipuzzle a súperenie v Maxipexese. Tak ako po iné roky program uzatvára divadelné predstavenie, ktoré končí o 21.00 h. 

 

Múzeá a galérie organizujú mimoriadne programy v mesiaci máj už po 13-ty krát. Hlavným cieľom podujatia je netradičnou formou priblížiť činnosť múzeí a galérií širokej verejnosti, odhaliť tajomstvá práce, ktoré sú ukryté pred zrakmi návštevníkov a prispieť tak k pochopeniu významu týchto inštitúcií pri ochrane kultúrneho dedičstva. S myšlienkou spájať všetky múzeá a galérie v Európe raz do roka – v jeden deň, v jednu noc – prišlo francúzske ministerstvo kultúry pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí, ktoré si pripomíname 18. mája.

 

Podrobný program Noci múzeí a galérií v Prešovskom samosprávnom kraji nájdu záujemcovia na webových stránkach zapojených inštitúcií, na www.po-kraj.sk alebo na facebooku.

 

Zdroj: PSK