V sobotu 13. mája 2023 sa uskutoční medzinárodné podujatie Noc múzeí a galérií, počas ktorého sa Kežmarský hrad pre návštevníkov otvorí aj počas večerných hodín. Tento rok si pre vás pracovníci Múzea v Kežmarku pripravili zaujímavé prednášky aj netradičnú nočnú prehliadku Kežmarského hradu.

Noc v múzeu pod hviezdami, program:

18.00 vám prezradíme tajomstvá kežmarskej histórie, budete mať jedinečnú príležitosť oboznámiť sa s prácou reštaurátorky obrazov. Dozviete sa taje reštaurátorského procesu, ktorý okrem umeleckého talentu musí zahŕňať aj veľké vedomosti z oblasti chémie a ďalších exaktných vedeckých odborov.

Reštaurovanie je svojim spôsobom aj detektívna práca. Reštaurátor odkrýva zabudnuté aj stratené príbehy umeleckých artefaktov. Prednášku pod názvom „Odkrývanie tajomstva obrazu“ poslucháčom a poslucháčkam prednesie Mgr. Art. Ludmila Zozuľáková z Košíc. Po jej ukončení bude pre prítomných pripravené aj netradičné dobové pohostenie – pivová medovina a Thökölyho sušienky.

20.00 si nenechajte ujsť špeciálnu prednášku „Vo svetle noci“ o problematike svetelného znečistenia, ktorej lektorom je RNDr. Igor Kudzej, CSc.

21.15 začnú Nočné prehliadky Kežmarského hradu pri svetle sviečok. Dozviete sa, kde bola rytierska sieň, jedáleň, spálne... Svoje dávne tajomstvá vám vyrozprávajú aj zachované fresky. 

(Záver podujatia bude podľa záujmu návštevníkov, približne o 23:00).