Kto má rád filmy, ten si rád za nimi prejde i nejaký ten kilometer. Ak však v našom regióne je zaujímavé filmové podujatie, takáto príležitosť sa už neodmieta.

Na prelome augusta a septembra sa uskutoční na troch zaujímavých miestach v regióne horného Spiša už 15. ročník putovného filmového festivalu Kinobus. Mesto Spišská Stará Ves a obce Vyšné Ružbachy a Jarabina privítajú v dňoch 30. 8. až do 2. 9. 2018 dva autobusy účastníkov z celého Slovenska, kde okrem filmov pripravia pre divákov aj bohatý sprievodný program.

Cieľom Kinobusu, ktorý organizuje kultúrne centrum Stanica Žilina - Záriečie, je obnovovať premietanie v starých, často nefunkčných kinosálach. Každý rok sa festival koná na inom mieste a s inou témou. 

Festival je otvorený pre miestnych, zároveň však je možné registrovať sa ako účastník, teda pre tých, ktorí by sa chceli zúčastniť všetkých dní Kinobusu. Registrácie prebiehajú na: www.rezervacie.stanica.sk.

Nielen filmový festival a nielen vlastivedná jazda zákutiami Slovenska, vedľajšími cestami a oprášenými kinosálami. Tento rok zamierime do Pienin a na Spiš, stopovať low-cost buržoáziu. Čaká nás minerálny spev vo Vyšných Ružbachoch v podaní miestneho speváckeho zboru a Bolku, taliansky divadelný punk a Kamikadze Barbie z Tony Clifton Circus, goralsko-rusínsky kvíz s divadlom Ramagu, tretie najmenšie mesto na Slovensku, Kino Mier, Kino Tatra, Kino Partizán, výlety, úlety, kráter, trochu nestíhania, sprievodcovia Sigy a Baška draftovaní z Fest Anče, Le Bal, Festen, O slavnosti a hostech a možno aj Paris is burning, kráľovné white trash glamour, jedno- až dvoj-chodové menu od výmyslu sveta, oťapené rána, naozajstní šoféri.

Zdroj: Kultúrne centrum Stanica Žilina - Záriečie