Srdečne vás pozývame na 4 cestovateľské prezentácie zo 4 kútov sveta, ktoré sa uskutočnia 14. januára 2024 v rámci cestovateľského festivalu Cestou necestou.

Festival sa uskutoční v popradskom kine Tatran od 16.00 hod.

Najskôr sa vydáme na svadobnú cestu, ktorá začala v čase, keď aj covid. Števka s Jančim sa dostali cez Kanárske ostrovy do Panamy, pomáhali, cestovali a aj otehotneli. Neskôr spoznáme Island s Paťkou a s Mišom prejdeme Cordilleru Huayahuash ako aj jeden z prvých prechodov Cordillery Blancy v Peru. Na záver sa predstaví Fero s úžasným prechodom desiatich tatranských štítov.

16:05 Števka a Ján Smolkovci – “Nerozviedli sme sa, fajne bolo” (vtip)

Porozprávali by sme o našej svadobnej ceste, ktorá chcela byť vysnívanou cestou okolo sveta, akurát, že bol Covid a väčšina krajín zatvorená. Ako sme šli na pankáča Strednou Amerikou kam sa dalo, plánovali sme len nevyhnutne a snažili sa cestou nepozabíjať ???? Porozprávame, ako sa učí v škôlke v džungli v Paname, ako sa žije na misii v Hondurase, ako otehotnieť v Guatemale (beng beng :D), ako stopnúť plachetnicu do Mexika a ako sa skryť pred pirátmi v Belize. Bude to o tom, ako si život aj tak furt robí čo chce, či už máš plán alebo nie ???? Cesta bola podporená z Expedičného fondu Cestou necestou, ktorý funguje najmä vďaka vašim 2 % z daní. Ďakujeme

17:30 prestávka

17:40 Patrícia Mrázková – Magická krajina Vikingov – Islandské naj

Island je „in” a každý tretí človek už vie, čo je Seljalandsfoss. Ostrov sa stal synonymom pre magickú prírodu, no čo ho skutočne robí takým zaujímavým? Okrem dokonalých scenérií je jeho príťažlivosť ukrytá aj na iných miestach. Príďte sa so mnou pozrieť Islandu pod kožu a možno si rovno aj naplánujete svoju ďalšiu dovolenku. ????

18:40 Michal Knitl – Najkrajších 380 kilometrov cez peruánske Andy

380 kilometrov na dvoch nádherných túrach – Cordillera Huayahuash a Cordillera Blanca Traverse. Cordillera Huayahuash je nádherné pohorie južne od Cordillery Blancy s množstvom jazier, ľadovcov a horúcich prameňov, v ktorom prejdeme deväťdňový okruh. Oblasť je známa aj z filmu Touching the Void. Druhou túrou je prechod Cordillera Blanca Traverse, ktorú doposiaľ prešlo iba zopár ľudí na svete. Túru navrhol a prešiel Cam z Austrálie v roku 2014, podľa zápiskov ktorého som hľadal sedlá, cez ktoré pôjdem. Trasa spája množstvo údolí cez 5000-metrové sedlá bez chodníka. Človek hľadá, skúša a dostane sa do nádherných odľahlých údolí, kde nestretne nikoho. Uvidíte množstvo nádherných jazier, ľadovcov, výstup na Pico Mateo, kráľovnú Ánd Puyu Raimondi a mnoho ďalšieho. Touto túrou som začal novú etapu turistiky, a to kráčanie po horách bez chodníka. Mesiac spania väčšinou nad 4000 metrov nad morom mi priniesli zážitky, na ktoré nezabudnem.

19:40 prestávka

20:00 Fero Šmihál – Život je láska, láska sú hory

Hory sú mojím životným priestorom, filozofiou a inšpiráciou. Kombinácia pohybu v horskom a najmä vo vysokohorskom prostredí je mi tou najprirodzenejšou. O prechode desiatich tatranských štítov na jeden záťah som dlho sníval, ale taktiež som musel prejsť vývojom, ktorý mi dovolil tento sen realizovať. Niečo o samotnej ceste, filozofii, behu a smerovaniu človeka ku láske k Tatrám…

 

Vstupné: 10 €.

Predpredaj končí hodinu pred začiatkom podujatia. Ďalšie vstupenky budú dostupné na mieste za 12 € od začiatku, 10 € od 17:40 alebo 6€ na poslednú prezentáciu. Podujatie nájdete aj na facebooku.

Ak ste pravidelný návštevník a radi by ste si pozreli prezentácie, ktoré nahrali organizátori aj v iných mestách, odporúčame ročnú vstupenku s prístupom do archívu k viac ako 100 prednáškam online. Sú varianty pre 1 osobu a aj pre 2 osoby.

 

 

Zdroj: visitpoprad.sk