Kino Tatran v Poprade opäť pozýva širokú verejnosť na cestovateľský festival CESTOU NECESTOU. Ten sa uskutoční 30. januára 2019 od 18.00 hod.

Do Popradu opäť zavítajú „NÁROČNÍ“ Košičania, ktorí si tento raz dali ešte väčšiu výzvu – Z Atlantiku ku Pacifiku a späť za 44 dní a 28 000km na starom mercedese. Nahliadneme do utečeneckého života Rohingov v Bangladéši. Prvýkrát sa svojou prednáškou o dvojkolesovom šialenstve v Indii predstaví aj organizátor festivalu Milan Hano.

18:00 MILAN HANO – NÁŠ OMBRE – NA DVOCH KOLESÁCH V INDII

India – buď ju nenávidíš alebo miluješ! Odlišný svet, kde čas nie je mernou veličinou. Obrovská rozmanitosť národa, ktorý je doslova všade! Našu očistnú kúru sme začali trekmi cez Himaláje a návštevou Dalajlámu. Lenže, čo môže priniesť rozhodnutie kúpiť legendárny Royal Enfield a vyraziť tisícky kilometrov smerom na juh naprieč krajinou, kde doprava nesie meno chaos? Vydaní napospas osudu s vierou, že človek môže popierať fyzikálne zákony, ale taktiež návšteva miest, pri ktorých sme sa nevedeli rozhodnúť, či sa nachádzame v realite, alebo snívame. Aj o tom bude tri a pol mesačné putovanie, no hlavne, ako sa zmieriť s touto krajinou a sebou samým.

19:30 MAROŠ MATOUŠEK – BANGLADÉŠ A JEHO SÚČASNÉE VÝZVY

Rozprávanie o činnosti mimovládnej organizácie ADRA Bangladéš, ktorá podobne ako mnohé iné medzinárodné mimovládne organizácie v tejto krajine, pomáha zvládnuť súčasnú utečeneckú krízu Rohingov a zároveň bojuje o udržanie menej známych lokálnych projektov. Spolu navštívime turistické centrum Cox Bazar a okolité utečenecké tábory, kde sa pozrieme na spôsoby akými prežívajú vysídlení obyvatelia etnickej menšiny Rohingya z Barmy. Ďalej navštívime záplavové oblasti na vidieku a pozrieme sa na lokálny život farmárov a ich výzvy. Nakoniec nahliadneme za oponu miestnych chudobných štvrtí hlavného mesta, Dháky, kde sa pozrieme na výzvy, ktorým čelia miestni obyvatelia v týchto slumoch.

20:40 ZOLI ĎURČÍK A MATEJ BIĽ – KOŠICE – VLADIVOSTOK A SPÄŤ

Co ci dzigá? Ši še zošaľel? Ta dobri ši! Co už si še zaš ožar? Koľko otázok a konštatovaní dostaneš, keď na východe povieš, že by si sa vybral do Vladivostoku – autom, na mašine? Asi toľko, čo všade inde na Slovensku, a bohužiaľ skoro všetky pravdivé. To, že sa chceš vrátiť aj naspäť a cestou pozrieť Mongolsko, radšej nespomínaš. Neriskuješ, že budeš prinajlepšom „kandrati diľino“! Starý avtomobiľ po vlaňajšom výbuchu pred Ľvovom vo forme ako nikdy predtým, pripravený na Rusko, Mongolsko, na Bajkal, Japonské aj Baltské more. Takže: „Davaj het, štartujeme!“, zahlásil niekto o jedenástej večer, a o päť hodín nato sme aj skutočne vyrazili, z Košíc do Košíc cez +- 8 časových pásiem.

 

Vstupné:

predpredaj – 5,00 €,

na mieste – 6,00 €,

na mieste po 20:30 – 4,00 €.