Putovný filmový festival Kinobus má za sebou 15 rokov ciest za kinami a spoznávaním slovenských regiónov. Nenápadné výročie oslávil na severovýchode návštevou Spišskej Starej Vsi, Jarabiny a kúpeľnej obce Vyšné Ružbachy. Priniesol 4 dni filmov, bizarných aj kúzelných prepojení a bohatú ponuku lokálnych zážitkov pre 2 autobusy návštevníkov festivalu, ktorý sa môže pochváliť rodinnou atmosférou.

Putovný filmový festival Kinobus už 15 rokov vyráža na cesty – objavuje mestečká, obce, kinosály, kultúrnych aktérov a miesta, ktoré treba vidieť. Na prelome augusta a septembra sa 2 autobusy návštevníkov a účastníkov festivalu vybrali do blízkosti Pienin a na Zamagurie a postupne počas 4 dní prešli obcami Spišská Stará Ves, Jarabina a Vyšné Ružbachy.

V blízkosti Pienin „Na začiatku je vždy rozhodnutie, do ktorého regiónu sa chceme ten ktorý rok vybrať. Do Pienin sme išli najskôr len na výlet, aby sme vzápätí zistili, že sa tu nachádza veľa zachovalých kinosál s funkčnými premietačkami,“ vysvetľuje Martin Krištof, jeden z dvojice organizátorov festivalu. Región, a najmä kúpele Vyšné Ružbachy, boli jednou z inšpirácií aj pre tohtoročnú tému festivalu tzv. low cost/nízkonákladovej buržoázie. Kúpele totiž založila španielska korunná princezná Isabella de Bourbon s manželom z poľského šľachtického rodu Zamoyských.

 

Výber filmov

Práve filmový program rozohral tému festivalu najintenzívnejšie – viacero vybraných filmov sa zaoberalo témou osláv, slávností a ich prežívania účastníkmi, ktorí často skutočný dôvod na oslavu nemajú (Kým sa skončí táto noc, O slavnosti a hostech). Ďalšou silnou témou bol rozpor medzi tým, ako by filmové postavy žiť chceli, ale nevedia, nemôžu, alebo nedokážu (Florida Project; Utekajme, už ide). Inokedy to bol stret medzi generáciami a ich rozdielnymi predstavami o tom, čo je správne (Malá Viera). Filmovú dramaturgiu Kinobusu vždy dopĺňajú filmové týždenníky, ktoré sa viažu k obciam, ktoré Kinobus navštevuje. Vo Vyšných Ružbachoch sa podarilo premietnuť aj „rodinné filmy“ z archívu rodiny Zamoyských z tridsiatych rokov 20. storočia.

 

Zážitková Jarabina

Jedným z najsilnejších zážitkov tohtoročného Kinobusu bola návšteva obce Jarabina. Rusínska tradícia z nej ešte nevymizla, po rusínsky tu totiž dospelá generácia miestnych aktívne rozpráva a obec je známa aj vďaka folklórnemu festivalu Jarabinské slávnosti. „V rámci festivalového programu sa tu toho udialo veľa – stretli sa pamätníci – premietači, ktorí kedysi pracovali v miestnom kine, premietli sme reláciu „Vtipnejší vyhráva“, ktorá sa tu v 70. rokoch nakrúcala a zažili sme aj hudobný happening veľmi progresívného folkórneho súboru Poľana v jarabinskom kameňolome. To všetko uzavrela zľahka dobrodružná cesta cez prielom jarabinského potoka,“ zhŕňa program Ivana Rumanová, dramaturgička festivalu.

 

V kúpeľoch

O Vyšných Ružbachoch všetci vieme, ale nie každý sa tam vyberie. Kinobus sa vybral, aby objavil historický kúpeľný hotel postavený rodinou Zamoyských obklopený lesoparkom, stavbami a hotelmi z rôznych dekád 20. storočia a v rôznych štádiách chátrania, ošumelosti alebo už po rekonštrukcii. To všetko v blízkosti slovenského geo unikátu a chráneného prírodného útvaru – travertínového kráteru – jazierka. Jedným z naj momentov Kinobusu bolo balneo-hudobné vystúpenie priamo v jednom z minerálnych bazénov v Ružbachoch. Vzniklo ako spolupráca skladateľa Bolku, performerky Nely H. Kornetovej a speváckeho zboru Vyšné Ružbachy.

A na záver - Pri travertínovom lome v Ružbachoch od 60. rokov prebiehali medzinárodné sochárske sympóziá - vznikol tak sochársky park, ktorý obsahuje okolo stovky prác a je vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Bolo to ideálne prostredie pre (takmer) záverečný nedeľný piknik.

 

Tak zase o rok

Tohtoročný 15-ty ročník bol silný. Leto sa s východom Slovenska lúčilo horúcim počasím, premietačky sa tento rok nepokazili ani raz a 90 percent programu sa udialo podľa plánov. Návštevnícka základňa je stabilná, a každá nová tvár aj generačné rozšírenie potešia. Už sa len uvidí, ktorým smerom sa Kinobus vyberie v rovnakom čase o rok neskôr.

 

Kinobus sa môže realizovať vďaka podpore svojich partnerov.

Partneri: Stanica Žilina-Záriečie, Caravan Next, Creative Europe, Podio, Fond na podporu umenia, Meopta, miest a obcí Spišská Stará Ves, Jarabina, Vyšné Ružbachy a ich obyvateľov.

Mediálni partneri: Kinečko, Rádio_FM, Cinemaview.sk a aj Kežmarský informačný express.

CARAVAN NEXT je kolaboratívny projekt zameraný na oblasť sociálne angažovaného a komunitného divadla, ktorého cieľom je prepojiť profesionálnych umelcov s komunitami a miestnymi obyvateľmi.

Od septembra 2015 do februára 2019 bude rozsiahla sieť európskych kultúrnych inštitúcií organizovať podujatia v šestnástich rôznych krajinách EU. Projekt je spolufinancovaný z programu Kreatívna Európa. Viac o projekte Caravan Next sa dočítate na www.caravanext.eu.

 

Kontakty

PR&média: Zuzana Palicová - zuzana.palicova@gmail.com, tel.: +421 902 366 416

Program: Ivana Rumanová – ivana@stanica.sk, tel.: +421 944 570 020

Produkcia: Martin Krištof – martin@stanica.sk, tel.: +421 908 938 339