Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a Slovenským národným divadlom už po trinástykrát vyhlásili anketu SLOVENKA ROKA 2021. Medzi nominovanými je aj Kežmarčanka Anna Jurgovianová.

Filozofiou ankety je prezentovať dámy, ktoré sú výnimočné a úspešné vo svojom povolaní. SLOVENKA ROKA chce vzdať úctu ženám, ktoré svojím umom, nadaním a pracovitosťou dokázali niečo výnimočné a užitočné, za čo im patrí vďaka, pocta a všeobecné uznanie. Dámam, ktoré mnohokrát svojou prácou zviditeľnili Slovensko v zahraničí.

V roku 2021 je celkovo nominovaných 29 žien v 9 kategóriách - Biznis a manažment, Umenie a kultúra, Médiá a komunikácia, Veda a výskum, Podpora mladých talentov, Vzdelávanie, Zdravotníctvo, Charita, Šport.

Tento rok je medzi nominovanými aj Kežmarčanka, riaditeľka Súkromnej spojenej školy v Kežmarku Anna Jurgovianová. Je nominovaná v kategórii Vzdelávanie, kde sú nominované ešte ďalšie tri pedagogičky z Bratislavy, Senca a Banskej Bystrice.

 

Profil kežmarskej kandidátky

Mgr. Anna Jurgovianová pracuje s rómskou komunitou viac ako 23 rokov. Je zriaďovateľkou škôl, ktoré sa venujú výchove a vzdelávaniu z marginalizovaných komunít i žiakom s rôznymi druhmi postihnutia. Školy sú zároveň zamerané na remeslá a služby potrebné pre tieto komunity a škola v Kežmarku aktívne pracuje aj s Európskym parlamentom. I to svedčí, že kežmarská nominantka je úspešnou manažérkou a plne by si zaslúžila za svoje aktivity aj ocenenie Slovenka roka 2021.

V našej škole sa usilujeme riadiť heslom: Nie všetky deti môžeme urobiť múdrymi, ale môžeme a chceme všetky urobiť šťastnými...“ Takto hovorí riaditeľka Súkromnej spojenej školy v Kežmarku Mgr. ANNA JURGOVIANOVÁ, ktorá už viac ako dvadsaťpäť rokov pracuje s rómskou komunitou.

„Práca ma obohatila o všetko, čo si človek môže priať. O radosť, lásku, krásu, napĺňa ma uspokojením z výsledkov a som už pravdepodobne vorkoholik, pretože ak by sa dalo, sedela by som v práci aj v nedeľu. No súčasne mi vzala nádej, že by som mohla pomôcť všetkým, ktorí to potrebujú.“ Napriek týmto slovám Anna Jurgovianová  pomohla už mnohým a jej prácu si všimli a ocenili viaceré inštitúcie a organizácie, ktoré sa venujú výchove a vzdelávaniu, menšinám či ľudským právam. Súkromná spojená škola a odborné učilište v Kežmarku, ktoré založila a vedie, sú totiž výnimočné školy: venujú sa deťom a mládeži z marginalizovaných skupín aj deťom s rôznymi druhmi postihnutí. Od roku 2009, keď školu založila, ňou prešli už stovky rómskych dievčat a chlapcov, ktorí vďaka vzdelaniu získali šancu ďalej študovať, zamestnať sa či dokonca podnikať. Vyučujú sa tu remeslá a odbory, ktoré trh práce potrebuje, ako krajčír, murár, kaderník, umelecký kováč a zámočník, umelecký stolár...

Aneta (ako ju volajú priatelia a známi), je špeciálna pedagogička – tento odbor sa rozhodla vyštudovať, aby mohla kvalifikovane pomáhať svojmu synovi - dyslektikovi, a začala sa tak venovať deťom s podobnými problémami. No bola nespojná so systémom vzdelávania a založila neziskovú organizáciu Biela voda a školu, ktorá sa prispôsobuje lokálnym potrebám týchto detí a mládeže, prevažne na rómske deti z osád a deti s rôznymi postihnutiami, ktoré potrebujú pomôcť vo vzdelávaní. Miluje prácu s nimi. „Keď vidím, aké sú šťastné, keď spolu chodíme po súťažiach, prezentáciách remesiel a kultúry, vtedy sa dobíjam energiou a nápadmi a teším sa do práce. Spolu spievame, vylievame si navzájom srdcia a to je to, čo človeka napĺňa. No je mi ťažko, keď vidím a počúvam o problémoch a ťažkom osude mladých ľudí z osád. Veľa ich prešlo mojimi rukami a pomáhali sme mnohým rodinám. Keď vidíte to zúfalstvo v ich očiach, keď plačú a žiadajú, aby ste ich aspoň vypočuli a vy nemáte možnosti, ako zmeniť systém, úžeru, ponižovanie a nenávisť, ktorou trpia, tak sa snažím aspoň vymýšľať a pomáhať, kde sa len dá. Každý ich úspech je pre mňa požehnaním a motiváciou, no asi najväčšou je, že mám medzi kolegami svojich bývalých žiakov, ktorí sú pozitívnym príkladov pre svojich rovesníkov v osadách. Som na nich veľmi hrdá,“ rozpráva riaditeľka, ktorá do práce zapojila aj svojho manžela a deti. „Bez ich pomoci a trpezlivosti by som nemohla zase ja pomáhať druhým. Manžel, aby pomohol pri rozvoji školy, nechal vlastné podnikanie a venuje sa iba stavebným a stolárskym prácam pre školu a naše elokované strediská,“ dodáva.

Škola počas 12 rokov od založenia získala veľké množstvo ocenení a uznaní. Medzi najdôležitejšie z nich patria:

- Plaketa Jána Amosa Komenského za mimoriadny prínos vo vzdelávaní

- cena Ministerstva vnútra SR – Salus populi suprema Lex

- cena za rozvoj  celoživotného vzdelávania dospelých, MŠVVaŠ SR

- cena Dizajnér roka pre strednú EU 

- cena predsedu VUC Prešovského kraja

- ocenenie Krajské srdce na dlani za Komunitný rozvoj a občiansku spolupatričnosť

- cena Východoslovenskej galérie "Hry s umením"

- mimoriadne ocenenie komory výtvarníkov na súťaži MLM

- počas výstav Mladý tvorca v Nitre získala niekoľko ocenení, napr. - TOP výrobok v odevnej tvorbe; TOP výrobok umelecké stvárnenie kovu, Top výrobok Drevo v interiéri...

- každoročne sa zúčastňuje rôznych celoslovenských súťaží: "Anjel Vianoc". ..

- škola za roky pôsobenia v komunitách získava nielen uznania a ocenenia, ale  jej najvyšším prínosom je to, že absolventi školy ďalej študujú na vysokých školách, dokončievajú si pedagogické a iní vzdelania a sú zamestnaní na rôznych pozíciách vo verejnej správe, v školách, škôlkach a sú tak prínosom pre spoločnosť práve vďaka vzdelaniu, ktoré získali od pedagógov a zamestnancov zo Súkromnej spojenej školy Biela voda v Kežmarku.

Počas prvej aj druhej vlny pandémie žiaci a majstri ušili tisíce ochranných rúšok pre rómske komunity v okolitých obciach, aj pre opustených a sociálne znevýhodnených občanov, za čo získali ocenenie Srdce na dlani od Prešovského samosprávneho kraja a Prešovského dobrovoľníckeho centra.

Záľubou Anety Jurgovianovej je história a zbieranie starožitností, historických artefaktov, ktoré sú blízke remeslám pod Tatrami. Žiaci s učiteľmi ich postupne reštaurujú. Škola má už veľkú zbierku, ktorá je vystavená a prístupná verejnosti a školám v tzv. Babičkinej chyži v objekte mestskej knižnice v centre mesta. Na podporu a zachovanie histórie remesiel pod Tatrami tak vznikol vďaka neúnavnej práci a zapálenosti pre históriu tejto Kežmarčanky aj Festival študentského remesla v Kežmarku. Tento už osem rokov priťahuje do Kežmarku nadšencov pre históriu remesiel a tradícií, ktoré predvádzajú žiaci a študenti z celého Slovenska. Je predskokanom už známeho festivalu remesiel EĽRO.

„A voľný čas? Ten trávim v škole, medzi svojimi žiakmi a kolegami rada tvorím, vymýšľam nové veci a nápadov mám vždy neúrekom,“ hovorí neúnavná pedagogička, výtvarníčka a filantropka.

 

Hlasovanie

O víťazkách v jednotlivých kategóriách rozhodujú diváci RTVS formou SMS hlasovania, čitatelia Slovenky prostredníctvom kupónov, ako aj široká verejnosť hlasovaním na www.slovenkaroka.sk. Hlasujúci môžu vyhrať dovolenkový pobyt pre dve osoby v Ománe, pričom čerpanie dovolenkového pobytu je možné v priebehu dvoch rokov.

Hlasovať môžete po registrácii okamžite až do 28. mája 2021, či už prostredníctvom SMS na číslo 7504 v tvare SR 19, kupónmi z týždenníka Slovenka alebo Online na https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/.

Kežmarský informačný express už hlasoval! A čo vy? Pridajte sa! Aj vo vašich rukách je šanca, že Slovenkou roka sa stane Kežmarčanka!

Zdroj a foto: slovenkaroka.sk