Od 6. mája 2020 sa otvorí na Slovensku s 2. fázou aj 3. fáza otvárania ekonomiky.

Na rozdiel od 22. apríla 2020, kedy sa začali prvé uvoľňujúce ekonomické opatrenia sa konzíliom slovenských odborníkov na epidémie rozhodlo, že tentoraz spoja dve fázy uvoľňovania do jednej. Rozhodol o tom kĺzavý median, ktorý je momentálne na čísle 4. Až číslo 150 by totiž rozhodovalo o neuvoľňovaní slovenskej ekonomiky. To je rozhodujúci faktor, ktorý rozhodol, že slovenský občan je zodpovedný a v drvivej väčšine dodržuje stanovené pravidlá a odporúčnia.

 

Od stredy 6. mája 2020 sa na Slovensku môžu otvoriť všetky obchodné prevádzky a služby s výnimkou tých, ktoré sú v obchodných centrách. V nich musia nakupujúci dodržiavať dvojmetrové odstupy, pri vstupe do obchodu vykonať dezinfekciu rúk a obchodná prevádzka musí dodržať pomer 1 nakupujúci na 25 m2.

Už môžu byť otvorené aj ubytovacie zariadenia na krátkodobý pobyt. Jedlo musí byť doručené k návštevníkovi na izbu alebo na terasu a izba musí mať vlastné WC a kúpeľňu. Každá izba musí byť po jeho odchode 24 hodín voľná kvôli dezinfekcii.

Od stredy 6. mája 2020 môžu byť otvorené kaderníctva, holičstvá, pedikúry, manikúry, kozmetiky a soláriá, či rehabilitačné služby (len suché procedúry) za dodržania prísnych hygienických podmienok.

Otvorené môžu byť aj vonkajšie turistické atrakcie i zoologické záhrady, vonkajšie priestory hradov, parky, ďalej aj múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene.

Zelenú dostali aj taxi služby. Tie ale budú musieť mať rozdelený priestor medzi prednou časťou (šofér) a zadnou časťou vnútorného priestoru (zákazník).

Sprístupnené sú aj bohoslužby či svadby, taktiež sa dodržania prísnych hygienických podmienok.

Významným bodom 2. fázy uvoľňovania slovenskej ekonomiky počas pandémie koronavírusu je možnosť otvorenia verejného stravovania, čiže vonkajších terás. Okraje stolov na každej terase ale musia byť od seba vzdialené dva metre. Pri stoloch môžu byť maximálne dvaja ľudia alebo rodičia s deťmi. Po každom zákazníkovi sa musí na stole uskutočniť dezinfekcia všetkých dotykových plôch. V každom verejnom stravovaní sa môžu používať aj spoločné toalety, ale minimálne raz za hodinu sa musia dezinfikovať. Musí tam byť aj dezinfekcia na ruky a jednorazové utierky. Zákaz je tam mať funkčný sušič rúk.

Táto 2. fáza uvoľňovania ekonomiky bude trvať minimálne dva týždne. Potom sa uvoľňovanie konzíliom odborníkov prehodnotí a buď sa opatrenia sprísnia, ostanú v danom stave alebo sa rozšíria. O tom rozhodne aj kĺzavý median, ktorý naznačí či epidemiologický stav obyvateľstva sa zlepšuje alebo zhoršuje.

 

Neučme sa od horších! Nech sa iní učia od nás ako sa chrániť pred koronavírusom. Veď sme lídrom v Európe, tak prečo si to pokaziť!