V piatok 20. septembra 2019 o 16.00 h sa uskutoční na Hlavnom námestí v Kežmarku ďalšie verejné zhromaždenie Za slušné Slovensko. Mottom zhromaždenia je pretrvávajúce NEZABUDNEME! POKRAČUJEME!

Pod pojmom slušnosť, si rôzni ľudia môžu predstavovať rôzne prejavy.

V piatok sa spoločne môžeme postaviť nielen za odvážnych novinárov, témy klimatickej krízy ale aj za slušných, poctivých a čestných policajtov a vyšetrovateľov. Môžeme spolu volať po slušnom spravovaní našej krajiny.

Postavme sa za slušné Slovensko! (Za slušné Slovensko)

 

Zhromaždenia Za slušné Slovensko sa budú 20. septembra 2019 konať v Bratislave, Brne, Prešove, Košiciach, Bánovciach nad Bebravou, Banskej Štiavnici, Čadci, Banskej Bystrici, Bardejove, Prievidzi, Leviciach, Žiline, Londýne, vo Viedni a v Kežmarku.

 

Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prešlo viac ako 18 mesiacov. Počas vyšetrovania tejto dvojitej vraždy sa odhalilo mnoho ďalších hrozných vecí: prepojenia a vplyv Mariána Kočnera na politikov a predstaviteľov štátnych orgánov, použitie vládneho špeciálu na únos vietnamského občana, Tibor Gašpar sa odhalil ako nedôveryhodný policajný prezident a Mária Trošková s Viliamom Jasaňom ako spojka medzi úradom vlády a talianskou mafiou.

Veríme, že vyšetrovanie bude čoskoro ukončené a páchatelia obžalovaní. Naša prvá požiadavka sa vďaka odvážnej a dôkladnej práci vyšetrovateľov a prokurátorov napĺňa. Pozorne ju naďalej sledujeme. Druhá požiadavka – nová a dôveryhodná vláda – získava na dôležitosti každou ďalšou odhalenou kauzou, ako aj prichádzajúcimi voľbami. Chceme vládu, ktorá je založená na demokratických princípoch a nemá prepojenia na organizovaný zločin. Vládu, ktorá dokáže obnoviť dôveru ľudí v štátne inštitúcie.

Nezabúdame na Jána a Martinu a stojíme si za našimi požiadavkami, až kým nebudú naplnené.
Preto znova spolu vyjdeme 20. septembra do ulíc a na námestia po celom Slovensku.

Spájame sa aj s inými organizáciami naprieč občianskym sektorom: so sestričkami, vedcami, učiteľmi, umelcami, študentmi, klimatickými aktivistami a ďalšími. Stojíme pri sebe a navzájom sa podporujeme. Všetkým nám ide o to isté. O spravodlivosť pred zákonom pre všetkých bez rozdielu. O slušnú a fungujúcu krajinu, kde organizovaný zločin nemá vplyv na politikov.
Chceme vyjadriť podporu všetkým poctivým policajtom a prokurátorom. Bez nich by nebolo možné, aby vyšetrovanie nezávisle napredovalo. Stojme pri nich, lebo vieme, pod akým obrovským politickým aj celospoločenským tlakom sú. Rovnako ako novinári, ktorí aj naďalej odkrývajú pravdu, napriek lustráciám, vyhrážkam a neúcte od predstaviteľov štátu.

20. septembra prebieha po celom svete aj štrajk za klimatickú spravodlivosť. Klimatická zmena je hrozba, ktorej čelíme všetci, bez ohľadu na štátnu príslušnosť, farbu pleti či vierovyznanie. Je zásadné, aby politici všetkých krajín, vrátane tých slovenských, začali brať túto tému vážne a riešiť ju. Hnutie Fridays for Future má preto našu plnú podporu!

Príďme spoločne ukázať, že na odkaz Jána a Martiny nezabúdame.
Poďme sa znovu spoločne po lete postaviť za slušné a spravodlivé Slovensko.
My všetci sme tí, na ktorých sme čakali.