Prielom čaká od piatku uzávera. Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici sa totiž v spolupráci s dobrovoľníkmi chystá pustiť do opravy modro značeného turistického chodníka vedúceho cez obľúbené vysokohorské sedlo spájajúce Veľkú Studenú a Bielovodskú dolinu.

Turistická trasa cez Prielom patrí medzi najnáročnejšie vo Vysokých Tatrách. Nachádzajú sa na nej aj výstupové železá a reťaze, ktoré turistom uľahčujú pohyb v exponovanom teréne. Vplyv počasia a množstva ľudí, ktorí každý rok počas sezóny prejdú týmto úsekom, sa negatívne podpísal aj na stave turistického chodníka.

„Po rokoch bežných opráv a údržieb nastal čas na jeho rozsiahlejšiu opravu, keďže aj reťaze a stupačky majú svoju životnosť. Privítali sme iniciatívu dobrovoľníkov, vďaka ktorým spoločnými silami zrekonštruujeme sedlo Prielom a zlepšíme tak nielen stav turistickej infraštruktúry, ale zároveň zvýšime aj bezpečnosť a komfort návštevníkov Vysokých Tatier,“ konštatuje Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Pracovníci Strediska starostlivosti o turistickú infraštruktúru sa spoločne s dobrovoľníkmi z turistického klubu Hikemates pustia do práce už tento piatok. Keďže exponovaný terén si vyžaduje skúsených ľudí, na oprave tohto úseku sa budú podieľať nadšenci s lezeckou praxou.

„Na chodníku a v jeho okolí sa nachádza množstvo uvoľnených skál, tie odstránime a zároveň na trase osadíme fixné reťaze v dĺžke 180 metrov, aby bol prechod pre turistov jednoduchší a najmä bezpečnejší,“ konkretizuje Patrik Pajta, predseda turistického klubu Hikemates.

Počas opráv trasu dočasne uzatvoria pre verejnosť. O opätovnom otvorení sedla bude Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici verejnosť informovať prostredníctvom svojej webstránky i facebookového profilu.

 

Zdroj a foto: tanap