Prednáška Huby v pralesoch Tatier odštartuje už v piatok 26. januára o 16. hodine defilé akcií pre verejnosť v Múzeu Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici.

Tatranskí výskumníci a múzejníci pripravia raz za mesiac piatkové poobedie pre nadšencov prírody, histórie či kinematografie. Vlajkovou loďou programu bude 26. januára prednáška mykológa Maroša Peigera. Ten prevedie návštevníkov prostredníctvom fotografií a poznatkov zo svojho výskumu často odľahlými a pre turistu neprístupnými pralesmi Tatranského národného parku. Už na prvý pohľad vyzerajú inak než väčšina lesov a to isté platí aj pre huby, ktoré v nich rastú.

Od týchto organizmov sa neočakáva, že naplnia košíky hubárov a zasýtia hlad chutným pokrmom z nich. Ich význam a pridanú hodnotu vidí príroda inde. „Okrem zabezpečovania kolobehu živín nám poskytujú svedectvo o dlhodobom vývoji lesného ekosystému bez výraznejších vplyvov človeka, v ktorom sa vyskytujú. Takzvané mŕtve drevo vytvára pre drevoosídľujúce huby nevyhnutné podmienky pre život, za čo sa huby v týchto lokalitách vedia svojmu obdivovateľovi odvďačiť množstvom nevšedných tvarov, nečakaných farieb či imitáciou známych vôní z nášho bežného života. Popri tom nemôžeme zabúdať ani na mykorízne huby, tie vytvárajú obojstranne prospešný vzťah so stromami,“ vysvetľuje Peiger, ktorý je zároveň vedúcim Odboru vedy a výskumu Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Výskum húb v pralesoch sa nedá porovnať s komerčným hubárčením. Mykológ sa zväčša pohybuje v náročnom strmom teréne s nebezpečnými prekážkami a stáva sa rovnocennou súčasťou prírody. „Možno sa to nezdá, no chce to dobrú fyzickú kondíciu, skúsenosti, schopnosť orientovať sa v teréne a zapojenie prirodzených zmyslov, niekedy aj dostatočnú dávku odvahy. Nafotené fotografie a získané poznatky majú mimoriadnu cenu, sú zároveň časovou schránkou a pre diváka motiváciou prísť si na prednášku pozrieť fotografie húb a pralesov, ktoré nebývajú k nahliadnutiu až tak často,“ dopĺňa Peiger.

Vstupné na akciu je štyri eurá, v zľave dve eurá.

 

 

Zdroj a foto: tanap.sk

Foto: Koralovec jedľový