Na viac ako jedenásťtisíc eur vyčíslili Štátne lesy TANAP-u škody, ktoré spôsobili tri lesné požiare na prelome marca a apríla na území v ich správe. Celkovo oheň zničil lesné porasty na ploche približne piatich hektárov.

Prvý požiar vypukol v sobotu 30. 3. 2019 neďaleko rómskej osady. Oheň sa z trávnatých plôch rozšíril aj do lesných porastov v správe Štátnych lesov TANAP-u, pričom zasiahol plochu 3,17 hektára. Rovnaká situácia sa v ochrannom obvode Tatranské Matliare zopakovala aj na druhý deň, kedy oheň atakoval lesné porasty o výmere 0,58 hektára. Obidva požiare sa za asistencie pracovníkov Lesov mesta Kežmarok, dobrovoľných hasičov z obce Stráne pod Tatrami a pracovníkov Hasičského a záchranného zboru Kežmarok podarilo úspešne lokalizovať a uhasiť. Štátne lesy TANAP-u vyčíslili celkové škody na lesných porastoch na 8 450 eur.

Ďalší požiar vypukol 1. apríla 2019 popoludní pod Tatranskými Zrubmi, tentoraz už na pozemkoch v správe Štátnych lesov TANAP-u, ktoré tam však v tej chvíli nevykonávali žiadnu činnosť. Hasenie komplikoval vietor. Na mieste zasahovala vyše štyridsiatka hasičov, ktorí mali k dispozícii dvadsať kusov techniky. Oheň zničil zhruba 1,3 hektára lesa, škody sa vyšplhali na takmer 2 950 eur.

Dňa 5. apríla 2019 popoludní sa rozhorelo opäť. Zopakoval sa scenár z minulého víkendu, kedy oheň hneď dvakrát úradoval v blízkosti Strání pod Tatrami.

Aj tentoraz požiar vypukol neďaleko rómskej osady, plamene sa rovnako ako v uplynulú sobotu a nedeľu rozšírili z trávnatých plôch až do lesného porastu, ktorý sa nachádza na území v správe Štátnych lesov TANAP-u, konkrétne v ochrannom obvode Tatranské Matliare. Oheň zasiahol 3,38 hektára lesa, Štátne lesy TANAP-u predbežne odhadli škodu na zhruba 8-tisíc eur.

Štátne lesy TANAP-u opäť apelujú na ľudí, aby boli počas teplých slnečných dní obzvlášť ohľaduplní a správali sa primerane k prostrediu, v ktorom sa nachádzajú. To znamená, nepoužívali otvorený oheň a neodhadzovali ohorky z cigariet počas prechádzok v prírode.

 

Zdroj a foto: Štátne lesy TANAP