V súvislosti s vysokou snehovou pokrývkou a silnými mrazmi v mesiacoch december a január, sa do rehabilitačnej stanice Správy Tatranského národného parku dostalo viacero poranených dravcov a sov.

Vysoké percento z nich sa našlo v blízkosti ciest, kde hľadajú potravu a pravdepodobne boli zrazené autami. Pri vyššej vrstve snehu majú dravé vtáky problém dostať sa k svojej koristi, následne hladujú a môžu byť zoslabnuté. Vďaka všímavým nálezcom a dobrej opatere v chovnej stanici sa podarilo viaceré takto hendikepované živočíchy vrátiť do prírody.

Takto boli úspešne po rekonvalescencii vypustené dve sovy obyčajné a jeden sokol myšiar so zaujímavým cestovným pasom.

Dospelý samček bol nájdený 25. decembra 2018 a prevzatý do opatery Jurajom Ksiažekom v obci Levkovce pri Kežmarku. Na prekvapenie mal na nohe maďarský ornitologický krúžok. Po zaslaní informácie o čísle a type krúžku do krúžkovacej centrály, sme o pár dní dostali z Maďarska podrobnú správu o našom privandrovalcovi. Sokol bol nezameniteľne označený 2. júna 2017, ako jedno z mláďat v búdke na juhu Maďarska pri meste Bács – Kiskun, pri Csongrade, 275 km vzdušnou čiarou vzdialenom od miesta nálezu. Veľmi zaujímavý je jeho presun už po prvom roku a šiestich mesiacoch jeho života, kedy po 23 dňoch priletel  k nám na sever pod Tatry. Po viac ako mesačnom liečení bol 5. februára 2019 sokolík plne uzdravený a mohol byť vypustený opäť na slobodu.

 

Link vypustenia sokola do voľnej prírody: https://www.facebook.com/sprava.tanap/videos/2412658782288543/

 

Zdroj a video: správa tanapu

Fotografie: Sokol myšiar, Sova obyčajná